ABD Yapay Zeka Teknolojisi İhracatına Sınırlama Getirecek

Yapay zeka destekli yazılımların ihracatı, Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı tarafından çıkarılacak olan yeni yasa ile birlikte, özel bir lisans ile yapılabilir hale geliyor. Kanada hariç tüm ülkeler için geçerli olacak bu yasa, 6 Ocak tarihinde devreye giriyor.

Bundan böyle ABD içerisinde çalışan şirketler yapay zeka desteğiyle çalışan jeo-uzamsal görüntü yazılımlarını ihraç ederken lisans almak zorunda. Bu önlemin alınmasının en büyük sebebi ise, teknolojinin zararlı ellerin eline geçmesi endişesi. 

Yeni yasanın çıkarılmasına sebep olan teknoloji sayesinde drone ve uydular aracılığı ile nesne tanımlaması yapmak mümkün oluyor. Bu da ABD’nin Çin ve diğer politik rakiplerinin eline geçmesini istemeyeceği bir avantaj olduğundan, teknolojinin kontrollü bir şekilde yayılmasını istiyor.

Getirilen yasanın ihracatını kısıtladığı teknoloji, iklim değişikliğinin etkilerini ve çarpık kentleşmenin yayılışını takip etmek için de kullanılabilecek bir potansiyele sahip. İhracatın tamamen yasaklanması yerine, kontrollü bir şekilde çıkış yapabilmesi, bu tür projelerin devam edebilmesine de olanak sağlayacak.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top