Adobe Twitter ve New York Times Sanatçıların Eserlerini Korumak İçin Birlikte Çalışmaya Başladı

İnternet üzerindeki fotoğrafların ve diğer görsellerin yaratıcılarının haklarını korumak için Adobe, Twitter ve The New York Times Company güçlerini birleştirdi. Yeni eklenecek özellik sayesinde bir görseli ilk üreten kişiyi ve görsel üzerinde başkasının değişiklikler yapıp yapmadığı görülebilecek.

“Content Authenticity Initiative” (İçerik Otantikliği Hareketi) adı verilen projenin tarafları önümüzdeki aylarda bir zirve düzenlemeyi planlıyor. Adobe’nin açıklamalarına göre görsel dosyalarına eklenecek bir metadata planlanıyor. Bu metadata üzerinde değişiklik yapılmasını nasıl engelleyeceklerini açıklamasalar da, gerçekleştirilecek zirvede detayların üzerinde çalışılacağını söylüyor.

Hazırlanan sistemin en önemli kullanım alanı internet üzerinde paylaşılan görsellerin çalınması alanında olacak. Sistem sayesinde görsellerin kimin tarafından yapıldığı belli olacak ve sanatçıların isimleri eserlerden çıkarılamayacak. Twitter gibi platformlarda bir çok resim, yaratıcısının kim olduğu bile belli olmadan paylaşılıyor ve CAI sayesinde bu resimlerin asıl sanatçısının kim olduğunu bulmak mümkün olacak.

Üç kurucu üye CAI’nin diğer şirketlerin de bu projeye destek olmasını beklediklerini söylüyorlar. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top