Airbnb Yapay Zeka Yardımıyla Müşteri Profili Çıkartacak

Ülkemizde de hizmet veren ve konaklama hizmeti sunan kullanıcıları, kalacak bir yer arayan kullanıcılar ile buluşturan Airbnb, müşterilerini daha iyi analiz ederek, ev sahiplerini korumayı planlıyor.

Airbnb’nin 2017 yılında satın aldığı Trooly isimli şirketin teknolojisini temel alarak hazırlanan yapay zeka destekli yazılım, müşterinin sosyal medya hesapları ve çevrimiçi etkinliklerini analiz ediyor. İncelemeler sonucu bir kişilik profili çıkaran yapay zekanın, ev sahiplerine zarar verecek biri olup olmadığı konusunda yardımcı olması planlanıyor.

Yapay zekanın sosyal medya ağlarındaki analizlerinde hangi algoritmaları kullandığı açıklanmamış olsa da, resmi web sayfası “yüzlerce farklı veri türünün” işlendiğini söylüyor.

Müşterinin kişilik profilini çıkarırken incelenen veriler arasında sabıka ve ceza kayıtları, alkol veya uyuşturucu bağımlısı olup olmadığı, psikolojik eğilimleri gibi şeyler var. Bu verilerin incelenmesi ile ortaya çıkan profil, müşterinin kişilik durumunu ortaya koyarak, hizmetlerden yararlanmak için uygun bir “güvenilirlik puanına” sahip olup olmadığını gösterecek. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top