Amazon Microsoft’un Kazandığı JEDI İhalesinde Trump’ın İfade Vermesini İstiyor

Amazon, tartışmalı bir sürecin ardından Microsoft tarafından kazanılan JEDI ihalesine Başkan Trump tarafından fesat karıştırıldığını ve ifade verilmesi gerektiğini söylüyor.

2017 yılında duyurulan ve bulut tabanlı bir sisteme sahip olacak Müşterek Savunma Altyapısı Girişimi (The Joint Enterprise Defense Infrastructure – JEDI) ismindeki proje, ihale aşamasındaki tartışmalı süreçlerden sonra, 25 Ekim tarihinde, Microsoft tarafından kazanılmıştı. 

Amazon, uzun bir mahkeme süreci sonunda Microsoft tarafından kazanılan projenin diğer iştirakçisiydi ve kararda usulsüzlük olduğu iddiası ile Pentagon’a dava açtı. Siyasi baskının kararda etkili olduğunu düşünen Amazon, Trump’ın kendilerini zarara uğratacak işlemler yaptığını söylüyor. 

CNBC tarafından yapılan habere göre, Trump ihale sürecine fesat karıştırmış, ihaleyi yürüten ekibe verdiği özel talimatlar ile Amazon ve Amazon Web Hizmetleri’ni (AWS) zarara uğratacak bir etki yaratmış.

Ortaya çıkan mahkeme evraklarına göre Amazon’un talep ettiği şey, bir tarafın kazanması için uğraşan yetkililerin ifade vermesi. Burada bahsi geçen kişisel arasında Savunma Bakanlığı Bilişim Kurulu Başkanı Dana Deasy, Savunma Bakanı Mark Esper ve eski Savunma Bakanı James Mattis bulunuyor.

CNBC’ye AWS yetkilisi tarafından verilen bildiri ise şu şekilde:

Başkan Trump’ın pozisyonu sebebiyle sahip olduğu yetkileri, devletin fonksiyonlarına müdahale edecek şekilde kişisel amaçları için kullandığı görülüyor. Halkın ihale süreçlerine olan güvenini koruyabilmek için idari kayıtların ortaya çıkması gerekiyor. Özellikle Başkan Trump’ın “Amazon’u halledin” talimatı da göz önüne alındığında bu çok önemli bir durum. Buradaki asıl konu, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın Savunma Bakanlığı bütçesini kendi kişisel ve politik amaçları için kullanmasına izin verilip verilmeyeceğidir.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top