Amerika Huawei’nin Tüm Dünyada Mobil Ağlara Erişim Sağladığını İddia Ediyor

Bir süredir Çin ile Amerika Birleşik Devletleri arasında devam eden casusluk suçlamalarına bir yeni iddia daha eklendi. ABD yetkilileri Huawei’nin dünyadaki mobil ağlara gizlice sızmak için arka kapılardan faydalandığını söylüyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre yetkililer, antenler ve baz istasyonları gibi cihazlara, normal şartlarda kolluk kuvvetleri için yerleştirilmiş olan arka kapılar Huawei tarafından da ulaşılabilir durumda olduğunu söylüyor. Yetkililere göre Huawei bu şekilde 10 yılı aşkın bir süredir erişim sağlayabilir.

Ulusal güvenlik danışmanı Robert O’Brien tarafından yapılan açıklama “Huawei’nin geliştirip sattığı sistemler içerisine ulaşıp hassas ve kişisel bilgileri alma yetkisi olduğuna dair kanıtlarımız var.” şeklinde oldu. O’Brien’a göre daha ucuz olan Çin kaynaklı çözümler bazı ülkeler için “reddedilemeyecek hediyeler” gibi gözükse de, Çinli firmaların ağınıza ve bilgilerinize ulaşması gibi bir bedeli var. 

Huawei cevap olarak ABD’nin elinde herhangi bir delil olmadığını, temelsiz suçlamaları kesinlikle kabul etmeyeceklerini açıkladı. Bu şekilde bir sızma girişiminin mümkün olamayacağını, suçlamalarda bahsi geçen sınırlı yetkiye sahip ekiplerin ise yalnızca ağ sorunlarını gidermek amacıyla çalıştığını söyledi. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top