Amerikan Askerlerine TikTok Kullanma Yasağı Geldi

Amerika Birleşik Devletleri askerler, devletin kendilerine verdiği telefonlarda TikTok uygulamasını kullanamayacak. Bu yasağın sebebi ise, uygulamanın sahibi olan ByteDance şirketinin ulusal güvenliği tehdit edecek ya da Amerika vatandaşlarını takip edebilecek güvenlik sorunlarına sebep olabileceği endişesi.

Ordu adına açıklama yapan Yarbay Robin Ochoa “Bir siber tehdit olarak kabul ediyoruz.” açıklamasını yaptı. Ordunun daha önce insanların askere kayıt olması için TikTok uygulamasına reklam verdiği biliniyor.

Hem Deniz Kuvvetleri hem de Savunma Bakanlığı bu ayın başlarında TikTok hakkında önlemler almaya başlamıştı. Deniz Kuvvetleri mensuplarının kendilerine sağlanan telefonlara bu uygulamayı indirmemesi ve yüklü olanların da hemen silmesi söylenmişti. Savunma Bakanlığı da çalışanlarına “indirdikleri uygulamalarda dikkatli olmaları ve telefonlarının beklenmedik davranışlar sergileyip sergilemediğini takip etmeleri gerektiği, özel bilgilerin açığa çıkmaması için TikTok uygulamasını hemen silmeleri” yönünde talimat göndermişti. 

TikTok hakkındaki güvenlik endişeleri geçtiğimiz Ekim ayında bir araştırma başlatılmasına sebep olmuş ve uygulamanın ne kadar veri toplayıp bunları nereye gönderdiği yönünde incelemeler yapılmaya başlanmıştı. Burada etkili olan bir nokta da TikTok’un seçimlerde manipüle etme amaçlı kullanılabileceğinin söylenmesi olmuş ve örnek olarak Hong Kong gösterileri gibi içerikleri kaldırması gösterilmişti.

TikTok bu suçlamalar karşısında bir açıklama yaparak, uygulamadaki içeriklerin Çin’den gelen emirlere göre değiştirilmediğini ve ileride de değiştirilemeyeceğini söylemişti. Ayrıca Amerikan kullanıcılarının bilgilerinin Amerika suncuularında saklandığını (Singapur’da bir yedeğinin bulunduğunu) ve bu yüzden Çin yasaları dahilinde işlem göremeyeceğini de eklediler.

Şu sıralar GÜney Kore tarafından da “kişisel bilgileri sızdırma” suçlamaları ile araştırma altında olan TikTok, şimdiye kadar herhangi bir ülkede yaptırıma maruz kalmadı. Tüm dünyada milyonlarca kullanıcısı olan uygulamaya karşı yapılan suçlamaların hiçbiri yeterli bir kanıt sunmayı başaramadı. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bodrum escort
Back To Top