Apple CEO’su Tim Cook Tekel Olmanın Kötü Olmadığını Düşünüyor

Japonya’ya yaptığı ziyaret sırasında Nikkei Asian Review ile bir röportaj gerçekleştiren Tim Cook, şirketin sürekli gelişmeye çalışması ve Amerika ekonomisine etkisi gibi çeşitli konularda konuştu.

Röportaj sırasında ortaya atılan bir soru üzerine, Apple’ın herhangi bir pazarda tekel olmadığını söyleyen Cook “Pazar istismar edilmediği sürece, tekel olmak kötü bir şey değil.” dedi. “Burada şirketlere sorulması gereken soru, istismar durumu olup olmaması. Bu konuya karar verecek kişi ise ben değilim, piyasanın kontrol düzenleyicileridir.”

Apple’ın bir tekel oluşturduğu düşüncesine de karşı olan Cook “Muhtemelen dünya üzerinde en çok rakibe sahip olan firma biziz.” açıklamasını yaptı.

Tim Cook Apple’ın Tokyo merkezine de bir ziyaret gerçekleştirdi

Tim Cook, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump tarafından Apple’a yöneltilen “Çin’e çok fazla iş yaptırıyor” eleştirisini de reddediyor. 

“Birleşik Devletler’de 2 milyonu aşkın iş imkanı oluşturduk. iPhone camları Kentucky’deki Corning tarafından yapılıyor. iPhone’un bir kaç parçası daha Birleşik Devlet içerisinde üretiliyor. Amerika içerisinde yalnızca telefonu birleştirmiyoruz, devasa bir üretim de gerçekleştiriyoruz.”

Tim Cook’un bu açıklamasına rağmen, Nikkei’nin raporuna göre Apple ürünlerinin yüzde 90 gibi büyük bir miktarı Çin’de birleştiriliyor.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top