Apple Hisseleri Tüm Zamanların En Yüksek Değerine Ulaştı

2019 yılına düşüş ile başlayan ve yıl içerisinde artış göstermeye başlayan Apple, 2020’nin ilk gününü 300 dolarlık kapanış fiyatıyla tamamladı. Geçtiğimiz yıl ilk çeyrek tahminini 9 milyar dolar düşüren Apple, 144 dolarlık hisse değerine kadar inmişti.

Tim Cook 2019 yılı açılışı hakkında yazdığı notta, şirketin beklenenden daha düşük iPhone satışı gerçekleştirdiğini ve bu yüzden gelir artışının yavaş olacağını bildirmişti. Şirketin 89 milyar dolar ile 93 milyar dolar arasında olan tahmin aralığı, bu not ile birlikte 84 milyar dolara inmişti.

O dönemde gerçekleşen düşüşler hakkında yorum yapan Cook “Başta Çin olmak üzere bir çok büyük bölgede iPhone satışları tahminimizden düşük oldu. Çin ve diğer gelişmekte olan pazarlar, iPhone’un yıllık gelirinin büyük çoğunluğunu oluşturuyor ve bazı gelişmiş pazarlardaki iPhone yüksetlmeleri de düşündüğümüz kadar güçlü olmadı.” demişti.

Son dönemlerde hem Apple’ın piyasada yeni iPhone ürünlerini düzgün ve bazı modellerde uygun fiyatlar ile sunmasının yanı sıra, Trump’ın dış pazara uyguladığı yaptırımlara karşı gerçekleştirdiği lobi faaliyetleri de yatırımcıların firmaya karşı duyduğu güvenin artmasını sağladı. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bodrum escort
Back To Top