Apple TV+ Şovmenleri Çin’i Kızdırmamaları İçin Uyarılıyor

Son birkaç haftadır Hong Kong’da gerçekleştirilen protestolar ve bu konuda Çin’in öfkesini çekmek istemeyen firmaların aldıkları önlemler dikkat çekiyor. Protestocuların kullandığı bir uygulamayı mağazasından kaldıran Apple’ın, Çin konusunda hep hassas olduğu orta çıktı.

BuzzFeed’in haberine göre, Apple TV+ en başından beri içerik üreticileri için bazı talimatlar içeriyor. Bunlardan birisi de “Çin’i kötü gösterebilecek içeriklerden kaçınmak” olarak yazılmış. Konu hakkında konuşan bir şovmen bunun yeni bir şey olmadığını, Çin’in yatırım yaptığı her alanda dikkatli hareket edildiğini söylüyor. “Apple’ın Çin hükümeti karşısındaki hareketleri, Hollywood’da çok görülen bir durum. Herkes bunu yapıyor. Eğer pazarda kalmak istiyorsanız buna zorunlusunuz.”

Apple, Çin’den gelen talepleri yerine getirmek konusunda çok fazla sıkıntı yaratmıyor. Yayınladıkları raporlarda bile bunu görmek mümkün. 2018’in ikinci yarısında gerçekleştirilen 56 uygulama silme talebinin yalnızca 2 tanesini reddeden Apple, kullanıcı bilgileri paylaşma taleplerinin %96’sını yerine getiriyor.

Apple’ın iş birliğine çok yatkın olmasının en büyük sebebi, bu kadar büyük bir pazarı kaybetmek istememesi. 2016 yılında iTunes ve iBooks mağazalarının Çin genelinde, açıldıktan 6 ay sonra kapatılması gibi bir olayın tekrar yaşanması istenmiyor. Bu kapanmanın sebebi, Çin’de yasaklanmış olan bir filmin iTunes üzerinden yayınlanmış olmasıydı. 2025 yılındaki Hong Kong’u konu alan film, Çin’in kötü olarak gösterildiği bir içeriğe sahipti.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top