Apple Watch New Jersey’de Bir Hayat Kurtardı

Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey eyaletinde yaşayan bir adam, arkadaşıyla çıktığı gezide neredeyse ölüyordu. Kurtulmalarını sağlayan şey ise Apple Watch oldu.

28 yaşında James Prudenciano bir arkadaşıyla birlikte çıktığı orman gezintisinde kayboldu. Saat ilerledikçe hava karardı ve yolunu bulmaya çalışan iki arkadaş bir tepeden aşağı yuvarlanarak Navesing Nehri’ne düştü.

Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey eyaletinde yaşayan bir adam, arkadaşıyla çıktığı gezide neredeyse ölüyordu. Kurtulmalarını sağlayan şey ise Apple Watch oldu. 

28 yaşında James Prudenciano bir arkadaşıyla birlikte çıktığı orman gezintisinde kayboldu. Saat ilerledikçe hava karardı ve yolunu bulmaya çalışan iki arkadaş bir tepeden aşağı yuvarlanarak Navesing Nehri’ne düştü. 

“Kayıp düşmeye başladık. Muhtemelen 30 metre kadar yüksek düştük. Düşüş sırasında bir şeye tutunmayı başardım. Oradan kendimizi nehire doğru bırakmak zorundaydık.” Arkadaşı suya düşerken, Prudenciano kayalın üzerine sırt üstü düşerek 3 kaburgasını çatlatmış. 

Prudenciano’nun şansı ise, gezintiden iki gün önce aldığı Apple Watch olmuş. Apple Watch içerisinde bulunan “Düşme Algılama” özelliği, kullanıcının düştüğünü tespit edince hemen acil durum numarası olan 911’i aramış. “Bir anda 911’in bana acil durumun ne olduğunu sorduğunu duydum. Kolumdaki Apple Watch benimle konuşuyordu.”  

Saat yetkililere haber verirken, Prudenciano’nun annesi ve kız kardeşine de mesaj ile saatin konumu göndermiş. Anne mesajın içeriğini anlamasa da konumu takip ettiğini ve oraya ulaştığında yetkililerin oğlunu kurtarma işlemine başladığını görmüş. 

“Kayıp düşmeye başladık. Muhtemelen 30 metre kadar yüksek düştük. Düşüş sırasında bir şeye tutunmayı başardım. Oradan kendimizi nehire doğru bırakmak zorundaydık.” Arkadaşı suya düşerken, Prudenciano kayalın üzerine sırt üstü düşerek 3 kaburgasını çatlatmış.

Prudenciano’nun şansı ise, gezintiden iki gün önce aldığı Apple Watch olmuş. Apple Watch içerisinde bulunan “Düşme Algılama” özelliği, kullanıcının düştüğünü tespit edince hemen acil durum numarası olan 911’i aramış. “Bir anda 911’in bana acil durumun ne olduğunu sorduğunu duydum. Kolumdaki Apple Watch benimle konuşuyordu.”

Saat yetkililere haber verirken, Prudenciano’nun annesi ve kızkardeşine de mesaj ile saatin konumu göndermiş. Anne mesajın içeriğini anlamasa da konumu takip ettiğini ve oraya ulaştığında yetkililerin oğlunu kurtarma işlemine başladığını görmüş.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top