Araç Çağırma Servisleri Koronavirüsten Ağır Darbe Aldı

COVID-19 salgını günlük rutinlerimizi ve alışkanlıklarımızı değiştirmeye ve kısıtlamaya zorlarken küresel anlamda pek çok iş kolu yaşanan bu değişimin etkisiyle finansal olarak zorlu bir süreçten geçiyor.

Geçtiğimiz hafta Uber’in baş teknoloji sorumlusu istifasını sunarken, yürütme kurulu şirketin koronavirüs pandemisinin sebep olduğu finansal zorlukları aşmasında yardımcı olacak diğer önlemleri tartıştığı bildiriliyor. Maliyetleri düşürmeye çalışan Uber’de bu sebeple 5.400’den fazla iş risk altında. Bu oran, Uber’in beşte birini temsil ediyor.

Bir analiz firması olan CarGurus, Amerika pazarında yaptığı bir araştırmada insanların %39 oranında araç çağırma servislerini kullanmayı bıraktıklarını ortaya koymuştu.

Uber’ın rakibi Lyft’te de işler yolunda gitmiyor. Firma tarafından devlete gönderilmiş bir belgede 988 çalışanın işten çıkarılacağı, 288 çalışanın ise izne gönderileceği belirtilmiş durumda.  Bu hamleyle Lyft iş gücünde %17’lik bir küçülmeye gitmiş olacak. Öte yandan şirketin yönetici bölümünde çalışanların maaşlarında %30, şirket başkanının maaşında ise %20’lik bir kesintiye gidilecek. Geri kalan tüm çalışanların ise geçici olarak maaşlarında %10 kesintiye gidilecek.

Kaynak

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top