Baffle Tavanın Sağladıkları

Bazı pratik kolaylıklar sayesinde baffle tavan kullanımı günümüzde artmıştır. Montaj kolaylığı sebebi ile tercih edilen bir asma tavan şekli olarak yaşamımıza girmiştir. Tavandan asılı farklı uzunluklardaki paneller ile tavandaki tesisatın görünmez ama istendiğinde kolay teknik müdahalelerin yapılabildiği bir asma tavan şeklidir. Bu pratik sebep ile sonradan oluşabilecek elektrik sorunları da kolayca halledilir.

 Bürolarda, fabrika ve iş yerlerinde, kütüphaneler, kapalı havuz tavanlarında, AVM, hava alanı ve büyük alanlarda kullanılabildiği gibi daha küçük alanlarda, evlerde de kullanılabilmektedir.

 Tasarımda Sonsuz Seçenek

 Baffle tavanların tercih sebeplerinden en önemlisi sonsuz seçenek ile karşınıza çıkmasıdır. Değişik ölçülerde yapılabilen baffle tavan panelleri arasına değişik aralıklar verilerek farklılıklar yaratılabilir.

 İstenirse dalgalı bir görünüm verecek şekilde montajlar da tasarlanabilir. Çelik ya da alüminyum paneller kullanılabildiği gibi ahşap ya da ahşap görünümünde malzeme ile farklı tasarımlar da yapılabilir. Tasarım özgürlüğü sağladığı için iç mimarlar tarafından özgün işlerde baffle tavan tercih edilmektedir.

 Akustik

 Yankı oluşumunu önler. Ses emici kumaş kaplanması sayesinde yankı oluşmadığı gibi aynı zamanda ses yalıtımını da çok iyi şekilde sağlanır. Çağrı merkezi gibi yerlerde ya da kahve, iç mekan çocuk parklarında yankı oluşmadığı gibi var olan gürültüyü de emer. Düz tavanlı bir yüzme havuzu tavanı ya da bowling salonu rahatsız edici boyutta ses yankısına sebep olurken baffle tavan büyük bir konfor yaratmaktadır. Aynı zamanda dış gürültünün iç alana sızmasını ve rahatsız etmesini önlediği için hava alanı ya da istasyon gibi yerler için ideal tasarım yöntemidir.

 Kolay montaj

 Kısa sürede kolay montaj ve işçilik masraflarının düşmesi en büyük avantajıdır. Diğer bir avantaj da olası bir eskime durumunda sadece bazı parçaların değişmesi de mümkün olabilmesidir. Montajı yapılan parçalar arasındaki mesafelerden elektrik aksamına müdahale edilmesi bir artıdır.

 Hava Sirkülasyonu

 Bu sistem sayesinde hava sirkülasyonu daha rahat olarak paneller arasından olur. Tavan yüksekliği, ferahlık eksilmeden değişir. Bir duman oluşursa dumanın panellerin üstüne çıkması kolay olur. Yangın gibi olumsuz durumlarda zehirli gazların bu şekilde etkisi azalır.

 Yanmaz bir malzeme oluşu nedeniyle de tercih edilir.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top