Bebek Genleri Üzerinde Deney Yapan Biyofizikçi Hapis Cezası Aldı

Çin’de ikiz bebekler üzerinde uyguladığı CRISPR isimli yöntem ile ilk genetiği değiştirilmiş bebekleri dünyaya getiren biyofizikçi He Jiankui “tıbbı yasadışı şekilde kullanma” suçlarıyla yargılandığı mahkemede suçlu bulundu. 

He Jiankui 2018 yılında dünyaya gelen ikiz bebeklerin DNA’larını değiştirdiğini duyurarak, HIV virüsüne karşı bağışıklık kazandırdığını iddia etmişti. Jiankui’ye göre DNA modifikasyonu sağlayan CRISPR yöntemi, insanların viral bağışıklığını zayıflatan CCR5 isimli geni devre dışı bırakmayı mümkün kılıyor. 

Bilim dünyasından yoğun tepkiler alan Jianku, Çin’de gerçekleştirilen gizli bir dava ile yargı önüne çıkarıldı. Gerçekleştirilen dava sonucunda mahkeme biyofizikçi He Jiankui ve yanında iki araştırmacının “Tıbbı uygulamak için yeterli seviyede doktorlar olmadıkları, Çin’in bilimsel araştırma düzenlemelerini bilinçli olarak ihlal ettikleri ve etik sınırları ihlal ettikleri” hükümleri ile suçlu olduğuna karar verdi. Ayrıca doktor ve hastaları ikna etmek amacıyla sahte belgeler düzenledikleri için de suçlu bulundular.

Projenin başındaki He Jiankui 3 yıl hapis cezasının yanı sıra 3 milyon yuan (yaklaşık 430 bin dolar) para cezasına çarptırıldı. Yanındaki araştırmacılardan Zhang Renli 2 yıl hapis ve 1 milyon yuan para cezası alırken, Qin Jinzhou 2 yıl ertelemeli 18 ay hapis cezası ile 500 bin yuan para cezası aldı. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top