Biden: Nükleer savaş riski Küba Füze Krizi'nden beri ilk kez bu kadar yüksek

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

DUVAR – Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, New York’ta Demokrat Parti’nin bağış toplama gecesinde konuştu. Rusya’nın Ukrayna savaşında nükleer silah kullanma ihtimalini değerlendiren Biden, Vladimir Putin’in taktik nükleer silah, biyolojik ya da kimyasal silah kullanmaktan bahsederken “şaka yapmadığını” çünkü ordusunun “dikkat çekici bir şekilde düşük performans” gösterdiğini söyledi.

“Küba Füze Krizi’nden bu yana ilk kez nükleer silah kullanımına yönelik doğrudan bir tehdit altındayız” diyen Biden, “büyük savaş, mahşer” anlamlarına gelen “Armageddon” ifadesini kullanarak “Küba Füze Krizi’nden bu yana Armageddon ihtimali ile karşı karşıya kalmamıştık” dedi.

Biden, Putin’e karşı bir çıkış yolu bulmaya çalıştıklarını da ekledi.

1962’de ABD’nin Türkiye ve İtalya’ya, Sovyetler Birliği’nin ise Küba’ya nükleer başlıklı füze yerleştirmesi, iki ülkeyi nükleer savaşın eşiğine getirmişti. (BBC Türkçe)

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/biden-nukleer-savas-riski-kuba-fuze-krizinden-beri-ilk-kez-bu-kadar-yuksek-haber-1583905

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top