Bilim İnsanları Ay Tozundan Oksijen Üretmeye Hazırlanıyor

İlerleyen yıllarda Ay üzerinde kurulması planlanan uzay üssünde hem oksijen hem de roket yakıtı ihtiyacının nasıl çözüleceği konusunda çalışmalar yapılmaya devam ediyor. Avrupa Uzay Ajansı bu iki ihtiyacı da ay tozu ile çözmeyi planlıyor. 

Hollanda’da bulunan Avrupa Uzay Araştırmaları ve Teknoloji Merkezi içerisinde kurulan laboratuvarda çalışan ekip ay yüzeyindeki taş ve tozların %40 ile %45 arasında oksijen içerdiğini belirterek, bu oksijeni kullanma kullanılabilecek hale getirmek istiyor. 

Ay tozu üzerinde bulunan demir ve oksijen

Anlatılanlara göre bu maddelerden oksijen çıkartmak için kullanılan yöntem bir hayli karışık. Ay tozundaki oksijen mineral ve cam olarak bulunuyor, çıkarılması için ise özel bir kimyasal işlemden geçmesi gerekiyor. Erimiş tuz elektrolizi olarak isimlendirilen yöntem ile tuz yüksek seviyede ısıtılarak oksijen ayrıştırılıyor ve depolanıyor. Metalysis isimli bir firma tarafından metal ve alaşımlar üzerinde kullanılan bu yöntem, normalde oksijeni istenmeyen bir madde olarak kabul ettiğinden, ayrıştırma sırasında depolama yapmıyor. ESA araştırmacıları ise yöntemi biraz değiştirerek, oksijen elde edebilecek.

Oksijenin ayrıştırma işleminden bir görüntü

Ay tozundan oksijen üretecek santrallerin inşa edilmesi için birçok çalışma yapılması gerekiyor. Ay üzerinde kurulacak santralin çalışır bir örneğinin, 2020 yılının ortalarında inşa edilmesi planlanıyor. Eğer işler planlandığı gibi giderse, Ay üzerinde kalıcı bir uzay üssü inşa etmek konusundaki en önemli sorunlardan birisi çözülmüş olacak.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top