Bosch Arçlara Yapay Zeka Destekli Güneş Engelleme Sistemlerini Tanıttı

Araç sürücülerinin en büyük sıkıntılarından biri olan, güneş parlaması ve bu sebeple dikkati dağılan şöförlerin geçirdiği kazalara çözüm Bosch’dan geliyor.

Her aracın güneş parlamasına karşı önlem olarak bir siperliği olsa da, hem görüş alanını daraltması hem de her noktadan koruma sağlayamaması yüzünden, her sürücü bu siperlikleri kullanmıyor. 

CES 2020 etkinliği sırasında tanıtılan sanal vizör, yapay zeka desteğini de alarak, sürücülerin yaşadığı güneş parlaması problemini tamamen ortadan kaldıracak.

Sanal Vizör isimli teknoloji, kamera aracılığı ile sürücünün yüzüne güneşin nereden vurduğunu tespit edebiliyor. Yapay zeka uygulaması aracılığı şöförün yüz hareketleri algılanıp, şeffaf LCD paneliyle göz bölgesine denk gelen kısmın karartılması sağlanıyor.

Yalnızca göz bölgesini karartan vizör, sürücünün görüş alanının daralmasının da önüne geçiyor. Daha konforlu ve güvenli bir seyahat vaad eden bu teknoloji henüz prototip aşamasında olsa da, birkaç yıl içerisinde yaygın bir şekilde kullanılması bekleniyor. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top