Çin Çocukların Online Oyun Oynamalarına Kısıtlamalar Getirdi

Video oyun pazarında oldukça geniş bir yer kaplayan Çin, çocuk ve gençleri bağımlılıktan korumak amacıyla yeni bir yasa çıkardı. 18 yaşın altındaki oyuncuların oyun saatlerinin yanı sıra, oyunlara harcayabilecekleri maksimum para miktarını da belirleyen yasa Salı günü devreye girdi.

Çin Ulusal Basın ve Yayın İdaresi tarafından duyurulan değişiklikler, gençlerin video oyun bağımlılığı ve toplum genelinde düşen akademik başarıya müdahale etmek amacıyla getirildi.

Online oyunlara gerçek isim ve kimlik bilgileri ile kayıt olmak zorunlu olacak. 18 yaşın altındaki oyuncular 22.00 – 08.00 arasında oyunlara giriş yapamayacak. Ayrıca hafta içi günde 90 dakikadan fazla oyun oynamaları yasak olacak. Ayrıca oyuncunun yaşına göre ayda 28 dolar ile 57 dolar arası bir harcama limiti olacak.

Çok ani bir şekilde gelmiş gözükse de, bazı oyun firmaları bu tür kısıtlamalar için hazırlıklarını çoktan tamamlamış gözüküyor. Bu da endüstrinin bir süre önce bu yasanın geleceğinden haberdar olduğunu düşündürüyor. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top