Çin Hükümeti İki Firmayı Yasa Dışı Veri Toplamakla Suçladı

Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından birçok ülkeden “yasadışı veri toplama” ve casusluk yapma suçlamalarıyla karşılaşan Çin, Xiaomi ve Tencent’a benzer suçlamalar yöneltti.

Sanayi, Bilgi ve Teknoloji Bakanlığı kişisel verilerin toplanması ve satışlarıyla ilgili ulusal yasalara aykırı davranan uygulamaların bulunduğu bir liste hazırladı. Bu listedeki 41 uygulama istediği veri erişim izni ve abonelikten çıkma işlemlerinin sorunlu olması gibi problemler ile anılıyor.

Listedeki programlar arasında Xiaomi Finance, Tencent QQ (mesajlaşma servisi) ve QQ Reading isimli eBook okuma uygulaması bulunuyor. Diğer uygulamalar arasında Çin’in büyük sosyal medyalarından biri olan Weibo’nun sahibi Sina Corp, teslimat servisi FlashEX ve iki haber uygulaması da bulunuyor. 

Çinli yasa düzenleyiciler, gizlilik kavramına gereken önemi göstermeyen uygulamalar karşısında verdikleri mücadeleyi arttırdıklarını belirtiyorlar. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top