Çin’de Bir Hastane Coronavirüs Sebebiyle Robot Personel Kullanmaya Başladı

Tüm dünyada endişeye sebep olan ve şimdiye kadar 910 kişinin yaşamını yitirdiği 2019 -nCoV coronavirüs salgını sebebiyle Çin hastaneleri yeni güvenlik önlemleri almaya başladı. Bundan böyle sağlık personelinin yerine robot personeli kullanılacak.

Hastalara ilaç ve yiyecek dağıtımı yapan, çarşaf değişimi ve çöp toplaması gibi temizlik işleriyle uğraşan personellerin yerine robotlar kullanılacak. Şimdiye kadar 20 sağlık personelinin hastalardan enfeksiyon kaptığını söyleyen yetkililer, bu sayede hastalığın yayılmasını yavaşlatabileceklerini söylüyorlar.

Şimdiye kadar 40,628 kişinin bu virüsten etkilendiği ve 910 kişinin yaşamını yitirdiği söyleniyor. Hastanenin devreye soktuğu iki robot, kendi kendini şarj edebilme kapasitesine sahip ve bu sayede diğer sağlık personelinin enfeksiyon kapabileceği alanlarda, herhangi bir tehlike unsuru olmadan, yorulmaksızın çalışabiliyor. 

Robotların çalışma şekillerini içeren videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.  

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top