Danimarka Yapay Rüzgar Adası İnşa Edecek

İklim değişikliği ile savaşta büyük adımlar atan Danimarka, temiz enerji girişimini biraz daha ileri taşımaya karar vermiş gözüküyor. Henüz yeri belirlenmemiş bir noktaya yapay ada inşa etme hazırlığında olan Danimarka, adaya yerleştirilecek rüzgar türbinleri ile enerji kapasitesini 10GW’ye çıkararak, neredeyse bütün ülkeye yetecek bir enerji üretmeyi planlıyor.

Projenin maliyetinin 30 milyar dolar ile 45 milyar dolar arasında olacağı düşünülüyor. Eğer proje başarıyla gerçekleşirse yaklaşık 10 milyon evin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek enerjiyi üreteceği söyleniyor.

2018 yılında elektrik ihtiyacının yüzde 41’ini rüzgar enerjisinden karşılayan Danimarka, bu alanda Avrupa’nın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Ülke sera gazı emisyonunu 2030 yılına kadar yüzde 70 oranında düşürmeyi planlıyor.

Bakanlığın açıklamasına göre, 30 ila 45 milyar dolar arasında bir maliyeti olan projenin büyük bir kısmı özel şirketler tarafından karşılanacak.

6 milyon nüfusa sahip olan Danimarka, üretilen enerjinin tamamını kullanamayacağı için, bir kısmının depolanıp, yenilenebilir hidrojene dönüşmesi üzerinde araştırma yapmak için 10 milyon dolarlık bir bütçe ayırdıklarını belirtiyor.

Bu yeni teknoloji sayesinde fosil yakıtları geride bırakıp ulaşım ve endüstride yenilenebilir enerjinin kullanılmasının mümkün olması umut ediliyor.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top