Dünyanın En Güçlü Ve Hassas Robotik Eli Üretildi

Güney Kore’de, Kore Makine ve Malzeme Enstitüsü tarafından geliştirilen robotik el, hem çok güçlü hem de bir piyano çalabilecek kadar hassas olarak tanımlanıyor. 

Robotik bir insan elinin boyutuna ve işlevlerine sahip olsa da, yalnızca 4 parmağı bulunuyor. Parmaklarında 16 farklı eklem bulunan robotik el, bu eklemleri 12 farklı motor ile hareket ettiriyor. Birbirinden bağımsız olarak hareket edebilen motorlar ve eklemler, elin nesneleri rahatlıkla kavrayıp, kaldırabilmesine imkan tanıyor. 

Robotik eli tasarlayan bilim insanları robotik elin ağırlığının 1 kilogram olduğunu fakat 3 kilograma kadar ağırlık kaldırabildiğini söylüyor. Bu rakamlara göre dünyanın en hafif robotik eli olması bir yana, kendi ağırlığına oranla en fazla yük kaldırabilen robotik el olma ünvanını da almayı başarıyor. Ayrıca robotik elin, robotik kollara kolayca yerleştirilebilecek şekilde tasarlandığı söyleniyor.

Robotik elin başarılı olduğu tek alan yük taşımak değil. Eli kullanarak bir nesneye dokunurken, kuvvetin yönünü ve büyüklüğünü ayarlamak da mümkün. Parmaklar ile avuç içlerine yerleştirilen kuvvet ve dokunma sensörleri, kuvvetin büyüklüğünü ve yönünü ayarlamaya yardımcı oluyor. Bu sensörler sayesinde yumurta ve cam gibi hassas şeyleri taşımak gibi işlemlerin yanı sıra, piyano çalmak bile mümkün oluyor. 

Projede çalışan ekibin lideri Dr. Hyunmin Do “Robot eli geliştirirken bir insan elinin günlük hayatta kullandığı hareketleri kopyalayarak, hayatımızda yer eden aletleri kullanabilecek şekilde tasarladık.” diyor.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top