Dünyanın En Popüler Sanal Asistanı Siri Oldu

Google’dan Apple’a bir çok teknoloji firması sanal asistan hizmeti sunuyor. Merkezi Birleşik Krallık’ta bulunan Futuresource Consulting isimli piyasa araştırma şirketi ise bu asistanların popülerlik derecesini gösteren bir rapor yayınladı.

Rapora göre Apple’ın neredeyse tüm akıllı cihazlarında kullanılan Siri, dünya çapında yüzde 35 pazar payıyla en popüler sanal asistan olmayı başarıyor. Listenin ikinci sırasında ise beklenenin aksine Google Asistan bulunmuyor. Microsoft’un 2014 yılında çıkardığı Cortana, yüzde 22 pazar payıyla, dünyanın en popüler ikinci sanal asistanı. Microsoft’un bütün Windows 10 sürümlerine Cortana’yı dahil etmesinin bu popülerliğe bir etkisi olduğu kesin.

Google Asistanı yüzde 9 pazar payıyla üçüncü sırada gözükürken, Amazon’un sanal asistanı Alexa pazarda yalnızca yüzde 4 paya sahip. Globalde durum bu şekilde olsa da, yalnızca Çin pazarına baktığımızda Baidu’nun DeurOS sanal asistanının yüzde 15 pazar payına sahip olduğunu görüyoruz.

Futuresource Consulting için çalışan Teknoloji Analisti Simon Forrest “Tüketici elektroniği ve otomotiv sektörlerinde sanal asistanlar bir standart haline geldiğinden, pazar hiç durmadan büyüyor. 2020 yılı sesli asistan özelliğine sahip ürünlerin satışının daha da arttığı bir yıl olacak.” açıklamasını yapıyor.

Sanal asistanların bütün alanlardaki pazar payına bakıldığında bu rakamlar çıksa da, akıllı hoparlör türü ev sistemlerinde Google Asistan ve Amazon Alexa öne çıkmayı başarıyor. Hatta Amazon bu alandaki hakimiyetini daha da ileri taşımak için çalışmalara devam ediyor. Son olarak tanıttıkları “Alexa Emotions” isimli özellik ile birlikte Alexa’ya heyecan ve hayal kırıklığı gibi duygularını ifade etme yeteneği getirilecek. 

2020 yılında daha da kızışacak olan pazarda kullanıcıların tercihlerinin ne yönde ilerleyeceğini ise zaman içerisinde göreceğiz.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bodrum escort
Back To Top