Electronic Arts 2019 Son Çeyreğinde Mikro Ödemelerden Neredeyse 1 Milyar Dolar Kazandı

Oyun dünyasının en eski ve köklü isimlerinden birisi olan Electronic Arts, geçtiğimiz yılın son çeyreğine ait gelir raporlarını yayınladı. Daha önce mikro ödemeler yüzünden birçok tepki almış olan firma, bu hizmetleri verdiği “Live Services” kategorisinden 993 milyon dolar gelir etmiş.

Mikro ödemelerden, yalnızca dördüncü çeyrekte 993 milyon dolar gelir elde eden EA’nın, 12 aylık geliri de dikkat çekici. 2019 yılının tamamında “Live Services” kısmından tam olarak 2.835 milyar dolar gelir elde edilmiş.

EA’nın 2019 dördüncü çeyreğinde elde ettiği toplam gelir 1,593 milyar dolar ve bunun 361 milyon doları kar olarak belirtiliyor. EA’nın mikro ödemelerden gelen gelirinin büyük bir kısmı FIFA, Madden ve NHL gibi oyunların Ultimate Team modundaki para birimlerine yapılan harcamalardan geliyor.

EA’nın raporuna göre mikro ödeme dışı gelirlerde dikkat çeken isimler arasında, firmanın yakın zamanda çıkardığı Star Wars Jed: Fallen Order isimli oyunun satışları var. Ayrıca yeni filmin de desteğiyle Star Wars: Battlefront II oyunu da beklentilerin üzerinde bir gelir getirmiş. 

Oyuncular genel olarak mikro ödemelerden şikayetçi olsa da, oyun dünyasının en çok gelir getiren parçalarından birisi olan bu yöntemin, uzun bir süre daha hayatımızda olacağını söylemek yanlış olmaz. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top