Elon Musk Mars Kolonisini 2050 Yılına Kadar Kurmak İstiyor

Elektrikli otomobil firması Tesla ve uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in kurucusu olan Elon Musk, insanlığın 2050 yılına kadar Mars’da 1 milyon nüfuslu bir şehre sahip olmasını planlıyor.

Musk’ın, Mars’ın kolonileşmesi konusunda planlar yaptığı bilinen bir gerçek. Twitter üzerinde yaptığı son gönderilerde Mars’a kurualcak şehri ve 2050 yılına kadar 1 milyon insanın gönderilmesi planları hakkında yeni ayrıntılar paylaştı.

SpaceX’in elinde bulunan Falcon 9 isimli roket filosu dikey iniş kalkış prensibine sahip ve birçok farklı malzemeyi uzaya taşımak konusunda aktif olarak kullanılıyor. Fakat Mars’a ulaşmak için daha büyük ve güçlü roketlere ihtiyaç duyuluyor. İhtiyaç duyulan daha büyük ve güçlü araç ise Starship olacak.

Daha fütüristik tasarımı ile dikkat çeken Starship, 387 metre uzunluğunda ve paslamaz çelikten yapılma gövdeye sahip olacak. Tekrar kullanıma uygun olması için dikey iniş – kalkış yapabilecek şekilde tasarlanan roket, insanlığın uzaya taşınması için en önemli araçlardan birisi olacak.

Starship’in Kalkışını Gösteren Animasyon

Starship ile bir seferde 100 yolcu taşınması planlanıyor. SpaceX’in karşılaştığı en büyük sıkıntı ise güç. Daha önce uzaya gönderilen Falcon Heavy, 27 motoru ile 5 milyon pound itme gücüne ulaşabildi. Bu güç Mars’da koloni kurmak bir yana, ulaşım için bile yeterli değil.

Mars’ın yüzeyine 1 milyon nüfuslu bir şehir inşa etmek için, Starship’in çok güçlü motorlara sahip olması gerekiyor. Öncelikle Mars’ın yüzeyine kurulacak olan şehir için, çok ağır malzemelerin taşınmasına ihtiyaç duyuluyor. Şu anda SpaceX, NASA ve diğer uzay şirketleri, çalışmalarını bu konuya yöneltmiş durumda.

Musk’a göre en önemli öncelik, itici gaz üretimi konusundaki çalışmalar olmalı. Falcon roketleri ise gazyağı ve sıvı oksijen kullanıyor. Starship’de kullanılacak olan Raptor motorlar metan ile güçlendirilmiş durumda. Mars üzerinde metanın yüksek miktarda bulunması, aracın yakıt ihtiyacını karşılamak için bu kaynakları kullanabilmesi fırsatını sağlayacak. 

Starship’in üzerine yerleştirilecek 41 yeni nesil Raptor motoru, onu dünyanın en güçlü fırlatma sistemine sahip aracı haline getiriyor. Roket için üretilen ilk prototip, kalkuş testi sırasında yerden havalanabilmiş, ardından ise patlamıştı. Şu anda yeni prototip üzerinde çalışılıyor.  

Mars’a yerleşebilmek için atılması gereken çok fazla adım olsa da, Elon Musk 2050 yılına kadar bunu gerçekleştirmek konusunda kararlı gözüküyor. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bodrum escort
Back To Top