Elon Musk Mars’ta Kurulacak İlk Şehirin 20 Yıl Uzakta Olduğunu Söyledi

Elon Musk, Kızıl Gezegen Mars’ın üzerinde yaşanabilir bir şehir işlevi gören üslerin kurulması için gerekenler hakkında fikirlerini paylaştı. Musk’ın ve SpaceX’in uzun vadedeki amacı olan uzayda yaşam konusundaki bu bilgiler oldukça etkileyici duruyor.

Kendisine bir etkinlik sırasında sorulan soruya cevaben, Mars’da kendi kendine yeten bir şehir kurmak için gönderilmesi gereken Starship gemisinin bir tanesinin yaklaşık masrafının 2 milyon dolar olduğunu söyleyen Musk, bu gemilerden 1,000 adet üretmeleri gerektiğini ekledi. Bu gemiler Mars’a ekipman, yapı malzemeleri ve orada yaşayacak olan ekipleri taşımak için kullanılacak. Mars’ın gezegen dizilimindeki yeri yüzünden 2 yılda bir gerçekleştirilebilen uçuşlar da hesaba katıldığında, Mars’a tam anlamıyla yerleşebilmek için 20 yıl gibi bir süreye ihtiyaç duyuluyor.

Elon Musk Starship gemileri, Dünya’dan yörüngeye gerçekleştirilecek yolculuklar ve gemi kapasiteleri hakkında da bilgiler verdi. Starship gemilerin birden fazla kullanım için tasarlandığını söyleyen Musk, bir gemi ile günde üç kez yolculuk yapılabileceğini belirtti. Bu hesaba göre bir gemi yılda 1,000 uçuş yapabiliyor. Eğer şu an ürettikleri Falcon roketleri kadar Starship yapabilirlerse ve her bir gemi 100 ton taşıma kapasitesine sahip olursa, SpaceX yılda 10 milyon ton gibi ciddi bir miktarı yörüngeye taşıma kapasitesine sahip olacak.

Musk şu anda hizmet veren gemilerin her birinin hesaba katılması durumunda, yılda 500 ton taşıma kapasitesine sahip olduğunu söylüyor. Bu miktarın yarısı şirketin ürettiği Falcon serisi ile taşınıyor.

Mars üzerinde yaşanabilir bir şehir kurmak için, öncelikle Mars’a mürettebatlı bir uçuş gerçekleştirmek gerekiyor. NASA bu uçuşun 2024 yılında gerçekleştirilebileceğini öngörüyor. SpaceX ise Starship gemilerinin 2022 yılında bu yolculuğu yapabileceğini umduğunu söylüyor. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top