Elon Musk Tesla’nın Enerji Sektöründe Otomotivden Daha Büyük Olacağını Düşünüyor

Tesla’nın CEO’su Elon Musk şirketinin enerji pazarında büyüyeceğini ve hatta bir ihtimal şirketin otomobil pazarından daha da büyük hale gelebileceğini söyledi.  

Tesla Model 3’ün çıkışıyla birlikte, bir süredir fazla ilgi gösteremediği güneş enerjisi ve enerji depolama pazarına geri dönüyor. 2015 yılında şirkete katılan Kunal Girotra’yı şirketin enerji operasyonlarının başına getiren firma, enerji alanında daha fazla çalışma yapmaya hazır. İlk olarak 2016 yılında duyurulan “Solar Çatı Kaplaması” yenilenmiş tasarımı ile bu hafta karşımıza çıkacak.  

Tesla’nın güneş enerjisi alanındaki çalışmaları, Model 3’e ayırılan kaynaklar yüzünden bir süredir sekteye uğramıştı. Tesla’nın diğer alanları niye geri plana attığı konusunda Musk’ın açıklaması “Yapmak zorundaydık. Model 3 problemlerini çözemeseydik Tesla ayakta kalamazdı. Bu yüzden diğer alanları bekletmek zorunda kaldık.” şeklinde olmuştu. 

Elektrikli otomotiv denilince akla gelen ilk isim olan Tesla bu yılın üçüncü çeyrek raporlarında kazanç elde ettiğini duyurmuştu. Tesla’nın kazancının büyük bölümü Model S, Model X ve Model 3 model elektrikli arabalarından elde edildi. Üçüncü çeyrekte üç araç modelinin satışından elde edilen gelir 5,35 milyar dolar olarak açıklandı. Aynı zamanda enerji sektörü ve birkaç farklı alanda daha hizmet daha sağlayan Tesla, bu alanlardan kazandığı miktarları açıklamasa da, toplam kazancın 6.3 milyar dolar olduğu biliniyor.   

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top