Ericsson’a 1,1 Milyar Dolar Ceza

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı ve ABD Sermaye Piyasası Kurulu, Ericsson’un gerçekleştirdiği geniş çaplı yolsuzluklar sebebiyle 1,1 milyar dolar ceza ödemesine karar verdi.

Ericsson 2000 ile 2016 yılları arasında Vietnam, Çin ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde müşterileri kazanmak amacıyla resmi yetkililere rüşvet dağıttığı ve çeşitli kayıtlar üzerinde oynama yaptığı suçlamaları sebebiyle Yurtdışı Yolsuzluk Faaliyetleri Kanunu’na aykırı hareket ettiği söyleniyordu. Sermaye Piyasası Kurulu’da şirketin 2011 ve 2017 yılları arasında rüşvet dağıttığı suçlamalarını yöneltti.

Şirket Adalet Bakanlığı’nın yönelttiği suçlama için 520,6 milyon dolar, Sermaye Piyasası’nın suçlaması için ise 539,9 milyon dolar ceza ödeyecek. Bu cezaları ödemesi durumunda, şirketin Mısır’da bulunan alt firmasının aldığı yolsuzluk cezasının getireceği yaptırımlardan kurtulmuş olacak. 

Ericsson yöneticisi Borje Ekholm konu hakkında yaptığı basın açıklamasında bu yolsuzlukların “kesinlikle kabul edilemez” olduğunu söyleyerek bu işlere karışmış olan yöneticileri işaret etti. 2017 yılında şirketin başına geçen yönetici, etik ve gözlemleme alanında adımlar atıldığını da ekledi.

Cezanın büyüklüğü diğer teknoloji firmalarının benzer hareketleri yapmadan iki kere düşünmesini sağlayacak kadar fazla. Ericsson, cezaların ödenmesi için “mevcut fonların” yeterli olduğunu belirtti. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top