Facebook Çalışanı Şüpheli Reklamların Rüşvet Karşılığı Yayınlanması Yüzünden Kovuldu

Bu yılın başlarında Ads Inc. isimli bir firmanın ünlüler hakkında sahte reklamlar çıkararak döndürdüğü dümen, Buzzfeed tarafından ortaya çıkarılmıştı. Bu reklamlar Facebook kullanıcılarını Ads Inc. tarafından “ücretsiz deneme sürümü dolandırıcılığı” yapan bir siteye yönlendiriyordu. 

Bu dümenin ortaya çıkarılmasının ardından Facebook içerisinde başlatılan soruşturmalar sonucunda bir çalışanın kovulduğu duyuruldu. Buzzfeed tarafından verilen bilgiye göre firmanın Austin ofisindeki bir çalışan, şüpheli reklamların yayınlanması için binlerce dolar rüşvet almış.

Facebook adına açıklama yapan bir yetkili “Bu tür bir davranış firmamızın politikalarına aykırıdır ve bu kişi artık Facebook ile bağlantılı değildir. Konu hakkında araştırmalarımız devam edecek ve gerekli önlemleri alacağız.” diyor.

Daha önce kullanıcıyı kandırma amacıyla yayınlanan reklamlar yayınlanması sebebiyle hesabı kapatılan Ads Inc. firması, hesabını tekrar açtırabilmek için bahsi geçen çalışana yüksek miktarlarda ödeme yapmış. BuzzFeed tarafından yayınlanan haberlere göre bu firma kullanıcıları sahte haberler ile kandırıp “Ücretsiz Deneme Sürümü” adı altında aylık aboneliklere kaydedip, yüksek miktarlarda kazanç sağlıyordu. Dümenin ortaya çıkarılmasının ardından Ads Inc. firması Ekim ayında kapanacağını duyurdu. 

Eski bir Ads Inc. çalışanı BuzzFeed’e, şirketin Facebook içerisindeki reklamlarını yayınlayan yalnızca bir kişi olmadığını, para karşılığında bir çok kişinin kendilerine yardım ettiğini söyledi. “Facebook içindeki köstebeklerimizin aktif ettiği reklamlar en az iki gün yayında kalmazsa, paralarını alamayacaklarını biliyorlardı.”

Facebook konu hakkında daha fazla açıklama yapmasa da, soruşturmaların devam ettiğini ve başka kişiler de dahilse, bunların bulunacağını söyledi.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top