Facebook En Değerli 10 Şirket Listesinden Düştü

Dünyanın önde gelen marka danışmanlığı şirketi Interbrand, her yıl “Dünyanın En Değerli 100 Markası” raporunu yayınlıyor. Bu listedeki markalar finansal performansları üzerinden değerlendirir. Bu yıl yirminci Raporunu yayınlayan Interbrand’ın ilk 10 sıralamasında birçok teknoloji devinin adı yer alıyor. Fakat Facebook bunlardan birisi değil. 

İlk olarak 2012 yılında altmış dokuzuncu sıradan listeye giriş yapan Facebook, 2017 yılında sekizinci sıraya kadar geldi. 2019 yılında ise “En Değerli Markalar” arasında on dördüncü sıraya düşmüş gözüküyor.  

Interbrand’In New York CEO’su Daniel Binns konu hakkında CNBC’ye yaptığı açıklamada bunun en büyük sebebinin güvenlik endişeleri olduğunu söyledi. “Gerçekten zor bir yıl geçirdiler. Apple ve Microsoft’un kişisel veri güvenliği konusunda başarılı çalışmalar yaptığı bir dönemde, Facebook bu alanda tüketicilerine güven veremedi.”  

Facebook’un on dördüncü sıradan girdiği listenin birinci sırasında Apple bulunuyor. Google, Amazon ve Microsoft’un takip ettiği listede, onuncu sırada Disney bulunuyor. Medya alanında birçok atılım yapan Disney, Disney+ ile tüketicilerin dikkatini kendine çekmeyi de başarmış. 

Interbrand’ın “En Değerli 100 Markası” listesine buradan ulaşabilirsiniz.  

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top