Facebook, GIF Paylaşım Platformu Giphy’i Satın Aldı

Sosyal medya devi Facebook, popüler GIF paylaşım platformu Giphy’i satın alarak Instagram’ın parçası haline getirdi. Planlara göre Giphy’nin sahip olduğu GIF kütüphanesi Instagram ve diğer Facebook ürünlerine daha derin biçimde entegre edilecek. Facebook satın almanın ne kadara mal olduğuna dair net bir açıklamada bulunmazken, Axios isimli haber kaynağına göre sosyal medya devi Giphy’i satın alma için 400 milyon dolar ödedi.

Facebook’un ürün başkanı Vishal Shah, kişisel bloğunda kaleme aldığı yazıda Instagram ve Giphy’i bir araya getirerek insanların hikayeleri ve canlı yayınlarında kullanmaları için daha kolay hale getirileceğini açıkladı. Yapılan bir diğer açıklamaya göre halihazırda Instagram, Giphy’nin günlük trafiğinin yüzde 25’ini oluşturuyor. Facebook ve diğer servis hizmetleri ise diğer yüzde 25’lik kısmı kapsıyor.

Satın alma sonrasında Giphy, Facebook platformlarına özel olmayacak ve geniş ekosistemler için kullanıma açık olacak ve kullanıcılar kendi giflerini oluşturup sisteme yükleyebilecekler. TikTok, Twitter, Slack ve Skype gibi API ortakları Giphy’nin geniş GIF kütüphanesine erişim sağlayabilecek, etiket ve emojileri kullanabilecekler.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top