FBI iPhone 11 Pro Max Şifresini Kırdı

Silahlı saldırı suçluları, uyuşturucu kaçakçıları gibi suçlarda Apple’ın saldırganların telefonların kilitlerini açması talebinde bulunan FBI, genelde olumsuz yanıt alıyor. 

Kısa bir süre önce Florida’nın Pensacola donanma hava üssünde gerçekleşen bir silahlı saldırı sonrası, iki saldırganın kullandığı iPhone’ların kilitlerinin açılmaması, iki taraf arasındaki gerginliği tekrar yükseltti. Fakat son gelen haberlere göre, FBI’ın cihazlardaki verilere Apple yardımı olmadan ulaşabileceği öğrenildi.

Forbes tarafından yayınlanan bir habere göre, Ohio’da bir soruşturma kapsamında ele geçirilen iPhone 11 Pro Max cihazın şifresi FBI tarafından kırıldı. En gelişmiş şifreleme sistemine sahip olduğu söylenen iPhone 11 Pro Max’in şifresini kırmak için GrayKey isimli bir cihaz kullanıldığı söyleniyor. Kayıtlara göre iPhone 11’in kanun adamları tarafından ilk kez kırıldığı söyleniyor.

Forbes’in haberine göre iPhone kilitlerini açmak için Apple’ın yardımına ihtiyaç duyulmasa da, FBI hala cihazlara ulaşım için şirkete baskı uyguluyor. Florida’da gerçekleşen saldırıda ele geçirilen cihazlar iPhone 5 ve iPhone 7 Plus gibi daha eski modeller ve GrayKey donanımı ile kırılması mümkün olmalı. 

FBI’ın talebine Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald J. Trump’da destek veriyor. Trump, şirketin bir an önce harekete geçmesini ve iPhone cihazlardaki verilere erişilmesi konusunda güvenlik güçlerine yardım edilmesi gerektiğini söylüyor.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bodrum escort
Back To Top