Ford Bisikletçilerin Emojiler İle İletişim Kurmasını Sağlayan Bir Ceket Tanıttı

Bisiklet sürücülerinin en büyük sıkıntılarından birisi diğer araçların kendilerini görmemesi ya da görmezden gelmesi. Avrupa Ulaşım Güvenliği Konseyi raporuna göre 2010 ile 2018 yılları arasında 19 bin 450 bisiklet sürücüsü kazalarda hayatını kaybetmiş durumda. 

Ford, bisiklet sürücülerinin güvenliğini sağlamak ve diğer sürücüler ile iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla yeni bir ürün tanıttı: emoji göstermenizi sağlayan bir ceket. Prototip olarak tanıtılan ceketin arka kısmında bulunan LED ekran, gidonda bulunan kablosuz kumanda ile yönetilebiliyor. Bisikletçiler bu ceketi dönecekleri yöne doğru sinyal vermek, tehlike işaretleri göstermek ya da sürücünün genel durumunu gösterecek emojiler göstermek için kullanabiliyor. Sürücünün durumuna göre mutlu, mutsuz ya da ikisinin arasında bir emoji kullanmak mümkün. 

Ford bu ceket için Designworks ve profesyonel bisikletçiler ile ortak bir çalışma yürüterek, “Share The World” isimli güvenlik kampanyasının bir parçası olarak hazırlamış. Ceketin satışa sunulup sunulmayacağı ise henüz belli değil. Eğer bir gün satışa sunulursa, bisikletçilerin diğer sürücüler ile iletişim kurması konusunda faydalı bir yöntem olabilir. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top