Fransa Devlet İşlemleri İçin Yüz Tanıma Sistemini Zorunlu Hale Getiriyor

Fransa, vatandaşlarına yüz tanıma teknolojisi ile tanımlanmış dijital kimlikler çıkartarak, devlet hizmetlerine kolay bir şekilde erişilmesini sağlamayı planlıyor. “Alicem” ismindeki dijital kimlik programı sayesinde vatandaşlar vergiler ve sosyal güvenlik gibi devlet ile bağlantılı işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilecek. Dijital kimlik oluşturmak için ise, tanıma teknolojisi şart koşuluyor. 

Daha önce yüz tanıma teknolojisi hakkında endişelerini dile getiren Fransa, bu teknolojinin gizlilik haklarını ihlal edebileceğini söylüyordu. Singapur’un da benzer bir sistemi kurma çalışmalarına başladığı biliniyor. Çin ise yüz tanıma teknolojisini bir süredir kullanıyor.  

Fransa kendi kurduğu sistemde kişilerin gizliliklerinin ihlali konusunda endişelenmeye gerek olmadığını söylüyor. Tüm vatandaşlarını yüz tanıma sistemi ile takip eden Çin’in aksine, Fransa sadece giriş işlemi için tarama yapacak ve giriş işlemi tamamlandığında taranan resmin silineceği söyleniyor.  

Bu yılın başlarında, devletin “güvenli” mesaj uygulamasının yalnızca bir saat içerisinde hacklenmesi, bu tür bir uygulamanın ne kadar güvenli olduğu konusunda tartışmalara yol açıyor. Devlet yetkilileri ise bu konuda bir sıkıntı olmadığını söylüyor. Uygulama hakkında hükümet karşıtı davalar açıldıysa da, Alicem Kasım ayında çıkışını gerçekleştirecek. “Yüz tanıma sisteminin kitleler tarafından kullanılacağı bir döneme giriyoruz. Rıza ve seçim gibi bir durum söz konusu değil.”  

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top