Fransa’da çok sayıda meslek grubu greve gitti

Dikkat! bu haber “İSG Haber” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

İSG HABER AJANSI
Fransa’da hayat pahalılığına yönelik protestolar devam ediyor. Genel Emek Konfederasyonu (CGT), İşçi Gücü (FO), Dayanışma (Solidaires), Üniter Sendikalar Federasyonu (FSU), Bağımsız ve Demokratik Liseler Federasyonu (FIDL) ve Fransa Ulusal Öğrenci Birliği (UNEF) gibi önde gelen sendikalar ve birliklerin çağrısı üzerine çok sayıda meslek grubu enflasyon, hayat pahalılığı, emekli ve işsizlik reformlarını protesto etmek için genel greve gitti. Başta başkent Paris’te olmak üzere birçok kentte aralarında öğrencilerin, öğretmenlerin, demiryolu ve sağlık çalışanlarının bulunduğu 100 binden fazla kişi gösterilere katıldı.
Sendikaların çağrısıyla Paris’teki İtalya Meydanı’nda bir araya gelen on binlerce kişi İnvalide Meydanı’na doğru yürüdü. Enerji ve gıda ürünlerindeki fiyat artışı ve enflasyonun yükselişi ile maaşlara zam yapılmamasına karşı düzenlenen gösteride, Macron hükümetinin sosyal, ekolojik ve ekonomik politikaları protesto edildi. Göstericiler, ayrıca hükümetin grev yapılan rafineri ve petrol dağıtım depolarındaki duruma el koymasını kınadı.
İçişleri Bakanlığı, Paris’teki gösterilere 13 bin, CGT’ne ise 70 bin kişinin katıldığını açıkladı.
POLİS VE GÖSTERİCİLER ARASINDA ARBEDEGöstericilerin arasına karışan yaklaşık 200 kişilik yüzleri maskeli siyah giyimli kişiler, mağazaların camlarını kırarak, çöp kutularını ateşe verdi. Polisin müdahale ettiği gruptan 11 kişi gözaltına alındı.
Genel grev nedeniyle çok sayıda bölgesel ve uluslararası tren ve otobüs seferlerinde aksamalar yaşandı.
İSG Haber  Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız
İSG Haber Twitter hesabımıza ulaşmak için tıklayınız

Kaynak :
https://isghaber.com.tr/haber/12403396/fransada-cok-sayida-meslek-grubu-greve-gitti

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top