Go Şampiyonu Yenilmez Yapay Zekalar Yüzünden Emekli Oldu

Google’ın DeepMind yapay zekası yıllar boyu bir çok farklı başarıya imza attı. Starcraft 2’de oyuncuların neredeyse hepsinden iyi oynayan, göz hastalıklarını doktorlar kadar iyi teşhis edebilen ve AlphaGo ile dünyadaki Go oyuncularına meydan okuyan yapay zeka, Go şampiyonunun emekli olmasına sebep oldu.

Güney Kore doğumlu Lee Se-dol, 2016 yılında AlphaGo ile karşılaşana kadar Go oyunlarının yenilmezlik serisine sahip olan dünya şampiyonu olarak biliniyordu. AlphaGo ile gerçekleştirilen maçta üç maç arka arkaya kaybeden Lee, rakibine karşı yalnızca bir galibiyet alabildi. Normal şartlarda bir oyuncunun sinirlenip oyunu bırakacağı ya da pes edeceği düşünülse de, sabrı ve yeteneği sayesinde dişli rakibini bir kez mağlup etmeyi başarabilmişti. 

Lee neden emekli olduğuna dair yaptığı açıklamada, bu kararı almasındaki en büyük sebeplerden birinin yenilmez yapay zeka olduğunu söyledi. Bir insan oyuncu ne kadar iyi olursa olsun, her zaman kendisinden üstün bir yapay zeka olacağını söylüyor. “Yapay zekanın Go oynamaya başlaması ile birlikte ne kadar çabalarsam çabalayayım, bir numara bile olsam en tepeye çıkamayacağımı fark ettim. Bir numara bile olsam, karşımda yenilmez bir varlık olacak.” 

Emeklilik sonrasında ailesi ile vakit geçireceğini ve “dinleneceğini” belirtiyor. Yine de emekli olmadan önce yapay zeka HanDoI karşısında son bir Go maçı gerçekleştirecek. Daha önce karşılaştığı yapay AlphaGo ise 2017 yılında, dünyanın en iyi Go oyuncusunu yendikten sonra emekli edilmişti. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top