Google Çeviri Uygulaması Gerçek Zamanlı Çeviri Yeteneğine Sahip Olacak

Google Çeviri, yabancı dil konusunda zorlanan insanların yardımına yetişen çok yararlı bir dil uygulaması. Şu anda test aşamasında olan yeni özellik ise, yapay zeka desteği sayesinde, gerçek zamanlı olarak çeviri yapabilecek.

Şu an İnilizcce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca dillerinde test edilen gerçek zamanlı çeviri özelliği, mikrofona tarafından yakalanan sesleri neredeyse aynı zamanda farklı bir dile çevirebilecek. 

Google tarafından düzenlenen basın toplantısında tanıtılan prototipin çalışma şekli, Mashable editörlerinden Karissa Bell tarafından Twitter üzerinde paylaşıldı.

Gerçek zamanlı çeviri, konuşmaları yazıya dökerken noktalama işaretleri ekleyip, konuşmanın içeriğine göre farklı kelimeler arasında seçim yapabiliyor ve farklı aksanları tespit edip düzenleyebiliyor. 

Gerçek zamanlı çeviri için en önemli nokta, sürekli olarak internet bağlantısına ihtiyaç duyulması. Google bunun sebebinin, gerçek zamanlı çevirilerin, metin çevirilerine göre çok daha karmaşık olduğunu söylüyor. Ayrıca bir ses dosyasını çevirmenin henüz mümkün olmadığını, ilerleyen zamanlarda bu özelliğinde eklenebileceğini söylüyor. Yine de “Bir ses dosyasını çevirmek isterseniz, hoparlörden mikrofona verebilir ve bu şekilde çevireiblirsiniz” demeyi ihmal etmiyorlar.

Android için yayınlanacak olan gerçek zamanlı çeviri özelliğinin testleri son aşamaya gelmiş olsa da, ne zaman kullanıma sunulacağı konusunda bir açıklama yapılmadı. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top