Google, Çin’e Özel Arama Motoru Geliştirme Projesini Durdurdu

Google’ın Project Dragonfly kod adlı Çin’e özel Google arama motoru projesi durduruldu. Google yöneticisi Karan Bhatia, ABD Senatosu Yargı Komitesi’ne verdiği demeçte Dragonfly Projesi’nin sona erdirildiğini bildirdi. Geçtiğimiz yıl sonunda projenin rafa kaldırıldığı söylentileri ortaya çıkmış fakat konuya ilişkin resmi bir açıklama gelmemişti.

Google’ın Çin’e özel arama motoru çalışması eski bir çalışanı tarafından “rahatsız edici” olarak nitelendirilmişti. Dragonfly projesinin Çinli yetkililere web içeriklerini sansürleme ve internet kullanıcılarını gözlem altına alma konusunda imkan sağlayacağı gerekçesiyle yoğun eleştirilere maruz kalmıştı. Google, şirket üzerindeki baskının artmasına rağmen, arama motorunun geliştirilmesinin tamamen durdurulduğunu onaylamak konusunda isteksiz görünüyordu.

2017 ilkbahar ayında bağlayan Dragonfly projesi hakkında yayınlanan raporlara göre Google, çalıştığı özel arama motorunda BBC ve Wikipedia gibi web sitelerini filtrelemenin yöntemlerini arıyordu.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top