Google, Kısıtlamalara Devam Ediyor: Gmail’e Denetim Başladı!

Google, bir süre önce özellikle harita, trafik bilgisi gibi ücretsiz olarak sunulan veriler için aşırı yüksek bir ücretlendirme politikasını hayata geçirmiş ve geliştiricileri yeni yollar aramaya itmişti. Bir çok uygulama sahibi, 200 dolarlık ücretsiz kredinin altında kalmış olsa da özellikle ticari olarak harita verilerini kullanan yazılımlar, ciddi bir fatura ile karşılaşmaya başlamıştı.

Bu tabi Google’ın kısıtlamalarında minik bir adım. Bu işin devamı Drive ile de geliyor olacak ancak öncesinde Gmail var. Gmail’in yıllardır açık ve denetimsiz olan API erişimi, kısıtlandı. 15 Temmuz itibariyle de Google’ın belirlediği şartları taşımayan uygulamalar tamamen kullanılmaz hale gelecek.

Geride kalan Ekim ayında duyurulan bu durum, Gmail hesaplarına farklı amaçlar için erişen ve oradan çektiği verileri başka bir sunucuda tutarak işleyen uygulamaları tamamen vasıfsız kılıyor. Mesela klavye uygulaması olan SwiftKey, Gmail yazışmalarınızdan yazım alışkanlıklarınızı algılayıp metin tahminlerini ona göre özelleştirmeyi olanaklı kılıyor. Microsoft’un satın aldığı yazılım artık bu konudaki yeteceğini kaybediyor.

OAuth API’larına erişim artık insan denetimine giriyor. Google tarafındaki uzmanlar istekleri analiz edip onaylayacak veya reddedecek. Reddedilen uygulamalar, Google’ın açıkladığına göre 15 bin dolar ile 75 dolar arasında ücretlendirilerek API’lara erişim izni kazanabilecek. Fiyat uygulamanın karışıklığına veya yeteneklerine göre (!) belirlenecekmiş.

Tüm bu durumlar GDPR veya verilerin işlenmesi hassasiyeti kapsamında da alınıyor olabilir tabi ancak işin temelinde ticari kaygıların olduğu da açık. Çok yakında Google Drive da benzer şekilde üçüncü taraf yazılımların erişimine kapanacak. Bu durumda Google’ın Gmail üzerinden otomatik olarak entegre olduğu platformlarda durumun ne olacağı veya nasıl bir süreç izleneceği şimdiden merak konusu.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top