Google Sağlık Alanına Project Nightingale İle Giriyor

Amazon, Apple ve Facebook gibi, Google’ın da 3 trilyon dolarlık sağlık sektöründen pay kapma yarışı içinde olduğu bilinen bir gerçek. Son gelen bilgilere göre bu konuda önemli adımlar da atılmış.

Google’ın yeni projesi, biraz zorunluluk sebebiyle de olsa, duyuruldu. The Wall Street Journal tarafından yayınlanan bir rapor Google’ın Amerika Birleşik Devletleri’nin 21 eyaletinde gizlice hasta bilgileri topladığını ortaya çıkarınca “Project Nightingale” isimli proje ortaya çıktı.

Amerika’nın en büyük sağlık hizmetleri sistemlerinden birisi olan Ascension ile ortaklık kuran Google, hastaların sağlık bilgilerini toplayıp, yapay zeka destekli bir sistem oluşturmak için çalışıyor.

Google’ın topladığı veriler hastaların kişisel bilgilerinin yanı sıra laboratuvar sonuçları, doktor teşhisleri, hastane kayıtları ve tüm sağlık geçmişlerini içeriyor. “Ascension tarafından sağlanan verilerin sağlık hizmetleri hariç herhangi bir yerde kullanılamayacağı ve Google’ın kullanıcı verileri ile birleştirilemeyeceği üzerine anlaştık.” diyen Google, elde edilen verilere yalnızca 150 kişinin tam erişimi olduğunu söylüyor.

Ascension bu anlaşmanın tedavi kalitesini ve hasta güvenliğini arttırmak amacı ile yapay zeka destekli uygulamaların keşfedilmesi açısından önemli olduğunu söylüyor.

Şimdilik yalnızca Amerika içerisinde başlatılan bu projenin ne kadar güvenli olduğu ve kişisel bilgilerin güvenliğinin sağlanıp sağlanamayacağı ise şüphe uyandırıyor.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top