Google Türkiye Yeni Android Cihazların Lisanslarının İptal Edildiğini Duyurdu

Android sistemlerinde yüklü gelen uygulamalar yüzünden Avrupa’da çeşitli cezalar alan Google, Türkiye’de de Rekabet Kurulu tarafından incelemeye alındı. Yapılan incelemeler sonucu haksız rekabet söz konusu olduğu ve bu durumla ilgilenmesi gerektiği kararına varıldı. 

7 Aralık tarihinde, Google’ın yükümlülüklerini yerine getirmediği sebebiyle yaptırım getirilmesi kararı verildi. Bu karara göre Google 2018 yılında Türkiye cirosunun 10 binde 5’i oranında günlük süreli idari para cezası ödeyecek. 7 Aralık tarihi itibariyle başlayacak olan bu ceza ile, Google’ın günde 1,5 milyon lira ceza ödemesine karar verildi. 

Verilen ceza sonucu Google’ın alacağı karar merakla bekleniyordu. Google tarafından beklenen resmi açıklama geldi: 

“Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

Yapılan açıklamaya göre Türkiye’ye gelecek olan yeni telefonlarda, bir anlaşma sağlanana kadar Google servisleri yüklü olarak gelmeyecek. Yeni Android telefonlarda Google Play Store, Gmail ve YouTube gibi uygulamalar yüklü olarak bulunamayacak.

Google’ın açıklamasına göre mevcut cihazlar bu durumdan etkilenmeyecek olsa da, yeni satışa çıkacak telefonlar Google hizmetlerine sahip olamayacaklar. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top