Google’ın Yapay Zekası Starcraft 2 Oyununu Neredeyse Tüm Oyunculardan Daha İyi Oynuyor

Google’ın yapay zeka labaratuvarı DeepMind’ın gerçek insanlar ile Starcraft 2 oynaması için kullandığı yapay zeka AlphaStar, en güçlü oyunculardan birisi haline geldi.

Starcraft 2 içerisinde bulunan 3 farklı ırkın her birinde Grandmaster seviyesine ulaşan yapay zeka, gerçek bir insanın sahip olduğu özelliklere uygun kısıtlamalar ile bu seviyeye ulaştı.

Profesyonel oyuncuların oyun stillerini öğrenerek kendini geliştiren AlphaStar, tıpkı gerçek insanlar gibi haritanın yalnızca belli bir kısmını görebiliyor ve 5 saniyede 22 farklı hareketi düşünmesine izin veriliyor. Bu sayede diğer insanlara karşı çok büyük bir üstünlük sahibi olmuyor.

Tüm bu kısıtlamalara rağmen oyunun sunduğu en yüksek rütbe olan Grandmaster seviyesine, her bir ırk ile ulaşan sistem, diğer yapay zekaları geçmeyi başarıyor. Yapay zekanın en yeni taktiği ise, rakiplerinin açıklarını bulup bunlardan yararlanmak. Oyun oynadıkça kendini geliştiren AlphaStar, daha komplike ve sıradışı taktikler kullanmaya başlıyor.

“Yapay zekalar artık Go, satranç ve pokeri gayet iyi oynuyorlar ve Starcraft bu alan yeni bir mücadele olarak sunuluyor.” diyor DeepMind’ın araştırma görevlilerinden birisi olan David Silver. “Satrançtan daha kompleks bir oyun, çünkü yüzlerce üniteyi yönlendirmen gerekiyor. Go’dan daha kompleks çünkü her harekette 10^26 olası seçenek var. Pokerden daha kompleks çünkü rakibiniz hakkında daha az bilgiye sahipsiniz.”

Geçtiğimiz Ocak ayında AlphaStar 10 profesyonel Starcraft 2 oyuncusu ile karşılaşmış ve 9 galibiyet almayı başarmıştı. Canlı yayınlanan final maçında Grzegorz “MaNa” Kmincz’e yenilen yapay zeka, o günden beri kendini geliştirerek, dünyanın dört yanından profesyonel oyuncular ile mücadele etmeye başladı.

AlphaStar diğer oyuncular ile olan mücadelelerinin karşılığını, dünyanın en iyi Starcraft 2 oyuncularından birisi olarak aldı. Şu anda AlphaStar’ı yenebilecek oyuncu sayısı yüzde 0.2 olarak görülüyor. Fakat sistem biraz daha çalışma ile, bu oranı 0’a çekmeyi başarabilir.

Video oyunlarında kendini geliştiren AlphaStar gerçek dünyada oldukça iyi işler sergileyebilir. Duruma adapte olup taktikler geliştirme yeteneği otomatik sürücülü araçlarda ve beklenmeyen durumlara müdahale etmesi gereken robotlarda başarılı sonuçlar elde etmeyi sağlayabilir. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bodrum escort
Back To Top