Güney Afrika'da alarm: Orcalar köpekbalıklarının sayısını azalttı

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

DUVAR – Güney Afrika’nın güneyindeki Mossel Körfezi’nde katil balinaların köpek balığı avladığı anlar ilk kez amatör dron kullanıcısı tarafından kaydedildi.

Cnet sitesinin haberine göre, bilim insanları, Güney Afrika kıyılarında köpek balığı sayısının azaldığını ve sebebinin katil balinalar olduğunu tahmin etmesine rağmen buna dair delil elde etmekte zorlanıyordu.
 

Mossel Körfezi’nde, amatör dron kullanıcısının kaydettiği katil balina sürüsünün 6,1 metrelik dev köpek balığına saldırı anları, bilim insanlarının şüphelerini doğru çıkardı.
 

AA’nın aktardığına göre daha önce havadan hiç görüntülenemeyen katil balinaların saldırı anına ilişkin kayıtlar, başta bilim insanları ve çevrecilerden büyük ilgi gördü.
 

Dronla çekilen kayıtların ardından bölge helikopterle havadan tekrar görüntülenirken, katil balinaların avlarına gruplar halinde saldırması kameraya yansıdı.
 

Görüntüler sayesinde balinaların avlanma sırasındaki manevralarına dair yeni veriler de elde edilirken, balinaların ilk olarak köpek balığının karaciğer bölgesine saldırdığı anlaşıldı.
 

Görüntüler hakkında konuşan araştırmacı Alison Towner, katil balinaların saldırılarına daha önce hiç bu kadar detaylı şahit olunmadığını ve ilk kez havadan kayıtlara geçirildiğini kaydetti.

Bilim insanları köpek balğı popülasyonunu korumak için yeni stratejilerin deneneceğini de açıkladı. (HABER MERKEZİ) 

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/guney-afrikada-alarm-orcalar-kopekbaliklarinin-sayisini-azaltti-galeri-1583999

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top