Guterres'ten Ukrayna açıklaması: Derin bir şok yaşadım!

Dikkat! bu haber “tv100 Haber” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya yapılan füze saldırılarını değerlendirdi. Sözcü Dujarric, Genel Sekreter Guterres’in yerleşim alanlarının zarar gördüğü ve sivil kayıpların yaşandığı füze saldırıları karşısında “derin bir şok” yaşadığını belirtti.
“Kabul edilemez”
“Savaşı tırmandırmaya yönelik” saldırıların “kabul edilemez” olduğunu ifade eden Dujarric, “her zaman olduğu gibi en yüksel bedeli sivillerin ödediğini” söyledi. Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın bugünkü füze saldırılarında onlarca kişinin yaralandığını ve hayatını kaybedenlerin sayısının 11’e yükseldiğini bildirdi.
41 füze etkisiz hale getirildi
Ukrayna, bu sabah başkent Kiev’in merkezindeki bazı noktalara başlatılan saldırılarda Rusya’nın 75 füze fırlattığını, 41’inin etkisiz hale getirildiğini bildirmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Ukrayna’nın enerji, askeri ve iletişim altyapısına yönelik uzun menzilli yüksek hassasiyetli silahlarla saldırı düzenlediklerini açıklamıştı.

Köprüdeki patlama “başlangıç”
Rusya’nın füze saldırıları, Rusya ile 2014’te yasa dışı ilhak edilen Kırım’ı birbirine bağlayan Kerç Köprüsü’nde 8 Ekim’de meydana gelen patlamanın ardından geldi. Putin Ukrayna istihbaratını, Kerç Köprüsü’ne “terörist saldırı” gerçekleştirmekle suçlarken, Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, köprüde meydana gelen patlamanın “başlangıç” olduğunu belirtmişti.

Kaynak :
https://www.tv100.com/birlesmis-milletler-bm-genel-sekreteri-antonio-guterresten-ukrayna-aciklamasi-derin-bir-sok-yasadim-haber-631508

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top