Hastalık Tespiti İçin Kullanılabilecek Portatif Laboratuvar Geliştirildi

Cincinnati Üniversitesi bünyesinde çalışan bilim adamları ve mühendisler, akıllı telefona bağlanıp tükürük analizi yapabilen portatif bir laboratuvar üretti. Bir kredi kartı büyüklüğündeki boyutuyla dikkat çeken laboratuvar, HIV, Lyme, sıtma ve Corona virüsü gibi salgın hastalıkların yanı sıra depresyon ve anksiyete gibi sağlık sorunlarını da tespit edebiliyor. 

Test yapma işleminin oldukça basit olduğunu söyleyen uzmanlar, hastanın ağzından çıkan tek kullanımlık laboratuvar çipinin test kısmına yerleştirilmesi ile işlemin tamamlandığını söylüyor. Cihaz çipteki verileri analiz edip, bu laboratuvar için özel geliştirilmiş bir uygulama aracılığı ile doktora gönderiyor. 

Üniversitede görev alan Prof. Chong Ahn, sistemin en büyük avantajının salgın hastalıklarda ortaya çıktığını söylüyor. Salgın durumlarında hastaneye gitmek daha korkunç sonuçlar oluşmasına sebep olabilir. Taşınabilir laboratuvarlar ise hasta veya hastalık şüphesi taşıyan kişilere rahatlıkla ulaştırılabilir ve test sonucuna göre salgın hastalığın yayılmasının önüne geçilebilir. 

Geliştirilen laboratuvar, tükürük sıvısını içine çekmek için sahip olduğu kılcal boşlukları kullanıyor. İçerisinde bulunan sensörler ile numune üzerinde testler yapan cihaz, elde ettiği verileri mobil uygulama aracılığı ile kıyaslıyor. Burada elde edilen sonuçlar birçok farklı hastalık tespitinde kullanılabiliyor.

Geliştirilen sistemin hem ucuz hem de ulaşılabilir olduğunu söyleyen Profesör Ahn, amaçlarının en düşük maliyet ile en çok kişiye ulaşmak olduğunu belirtiyor. Ayrıca bu sistem sayesinde ilerleyen zamanlarda salgın hastalıkların yayılmasının önemli ölçüde azalacağını da söylüyor. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top