Huawei CEO’su ABD Teknolojileri Olmadan Hayatta Kalabileceklerini Düşünüyor

Amerika Birleşik Devletlerinin uyguladığı yaptırımlar sonucu en çok dikkat çeken isimlerden biri olan Huawei’nin CEO’su Ren Zhengfei, ABD teknolojilerine ihtiyaç duymadıklarını söyledi.

Bir röportaj sırasında Amerika’nın uygulayacağı yasakların kendisini endişelendirmediğini söyleyen Zhengfei “ABD olmadan da hayatta kalabiliriz. Orayla aramızda hiç bir anlaşma yok, orada hiç cihaz satmıyoruz. Çin-ABD arasında ticaret savaşı beni hiç ilgilendirmiyor.” dedi.

Bu yıl içerisinde Huawei casusluk suçlamaları ile karşı karşıya kalmış, kullanıcılarının bilgilerini Çin hükümetine göndermek ile suçlanmıştı. Firma bu suçlamaları reddederek, amerikan yetkililerinin herhangi bir kanıt sunulmadan suçlamalarda bulunduğunu söylemişti. Ardından Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump Huawei firmasını yasaklı listesine almış ve herhangi bir amerikan firmasının Huawei ile iş yapmasını engellemişti.

Huawei gelen yasaklamaların ardından kendi işletim sistemi olan HarmonyOS’yi duyurdu. Kendi yongalarını geliştirmeye başladıysa da, Intel ve Qualcomm ile olan çalışmaları da devam ediyor. Zhengfei’nin açıklamaları da, şirketin amerikan teknolojisi olmadan devam etme konusunda hazırlıklı olduğunu gösterir şekilde. Android gibi büyük bir ekosistemi geride bıraktıklarında ne kadar başarılı olacaklarını zaman belirleyecek.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top