Huawei İlk İnsansız Mağazasını Açtı

Çinli teknoloji devi Huawei, anayurdunda açtığı yeni satış mağazasında 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Bu mağazanın asıl dikkat çeken özelliği ise, içerisinde hiçbir insanın çalışmaması. Mağazaya yerleştirilmiş olan 3 robotik kol, ekran üzerinden satın alınan ürünleri alıcıya teslim etmek için çalışıyor.

Huawei’nin yalnızca akıllı telefon değil, akıllı televizyonlar, aksesuarlar ve diğer eşyalar üzerine bir çok ürünü bulunuyor. Bunların yanı sıra teknolojik sistemler ve yeni girişimler üzerine de eğilen Huawei, teknolojik gelişmelerin insanların işlerini elinden alacağı endişelerine sahip kesimler tarafından tartışmaya sebep olabilecek insansız mağazasını Çin’in Wuhan kentinde hizmete soktu. 

Dairesel bir yapıya sahip olan mağazada bir tanesi büyük, iki tanesi küçük olmak üzere üç adet robotik kol hizmet veriyor. Robotik kolların görevi alıcının istediği ürünü teslim etmek. Mağazaya yerleştirilmiş büyük ekrandan siparişi gerçekleştiren alıcıya, almak istediği ürün robotik kollar tarafından teslim ediliyor. 360 derece dönme kabiliyetine sahip olan büyük kol, mağazanın depo kısmından aldığı ürünü küçük kola aktarıyor ve küçük kol da müşteriye teslimatı gerçekleştiriyor. 

1 Ocak tarihinde hizmete giren insansız mağaza, güvenlik amacıyla kurşun geçirmez camlar ile güçlendirilmiş. Bu sayede hırsızlık olaylarının önüne geçilmesi planlanıyor.Mağazada şu an yalnızca akıllı telefon, kulaklık ve akıllı saat gibi boyut olarak küçük olan cihazlar satılıyor. Girişimin ilk aşaması için bu ürünler yeterli olsa da, Huawei daha gelişmiş sistemler kurarak daha büyük ebatlı ürünleri de satmayı planlıyor. 

Gelecekte insansız mağazaların çoğalıp çoğalamayacağı konusunda yorum yapmak zor ama, Huawei bu girişimin ilk adımlarını atmayı başarmış gözüküyor.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top