Huawei İngiltere’de 5G İçin Onayı Aldı

Amerika Birleşik Devletleri’nin, Çin’e ve Çin menşeli firmalara uyguladığı ambargoya katılması için diğer ülkeleri de teşvik ettiği biliniyor. ABD tarafından uygulanan ambargolar sebebiyle yeni cihazlarında Google uygulamalarını kullanamayan Huawei, aynı zamanda 5G teknolojisine ait donanımlar gibi altyapı ürünlerini de ABD içerisinde satamıyor.

Diğer ülkeleri de sürekli olarak kendisiyle aynı yaptırımları uygulama konusunda telkin eden Amerika’nın aksine, İngiltere’nin 5G altyapısında Huawei’nin ürünlerinin kullanılmasına izin verileceği, İngiltere hükümeti tarafından duyuruldu. Yine de bu kullanım konusunda bazı kısıtlamalar mevcut.

İngiltere’nin dört büyük operatörü Huawei ürünlerini 5G ağlarında kullanabilirken, yüksek riskli hizmet sağlayıcıları kategorisine giren markaların ürünlerini hassas noktaların yakınında bulundurmayacak.

Bu kısıtlamaya göre, Huawei’nin de dahil olduğu yüksek riskli hizmet sağlayıcıları ülkenin asıl 5G ağında bulunmayacak. Nükleer santral ve askeri tesisler gibi hassas noktalar, bu ekipmanları kullanamayacak. Ayrıca pazar payının yüzde 35 ile sınırlandırılması da, riskli markaların tüm ülkeye yayılması ihtimalini ortadan kaldırmak için atılmış adımlardan birisi. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top