IKEA, Şarj Edilemeyen Pillere Veda Ediyor

Küresel ev mobilyaları devi IKEA, enerji tüketimini azaltmak ve atık oluşumunu önlemek amacıyla ürünlerinde şarj edilemeyen pilleri kullanmayı bırakacağını açıkladı. Alkalin bataryaların neden olduğu olumsuz çevresel etki nedeniyle Ekim 2021 tarihine kadar ev mobilyası ürünlerinde nikel metal şarj edilebilir pillerin kullanımına geçiş yapılacak.

Firma tarafından yapılan açıklamaya göre  marka olarak sağlıklı ve daha sürdürülebilir bir gezegenin oluşmasına katkı sağlamak ve insanlara ilham olmak amacıyla yola koyulduklarını ve bu hamle ile amaçlarına bir adım daha yaklaştıkları dile getirildi.

Hollanda merkezli İsveç şirketi, paylaştığı bilgilerde Eylül 2018 ila Ağustos 2019 tarihleri arasında dünya çapında yaklaşık 300 milyon alkalin pil satışı gerçekleştirdiğini bildirdi. IKEA’nın hesabına göre alkalin pillerden şarj edilebilir pillere geçiş yapılıp yalnızca 50 kez şarj etmeleri durumunda küresel atıkların yıllık olarak 5 bin tona kadar azaltılacağı düşünülüyor.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top