İngiliz Bilim İnsanı Dünyanın İlk Cyborg’u Olacak

2017 yılında motor nöron hastalığı tanısı konulan 61 yaşındaki Dr. Peter Scott-Morgan, kaderini kabul etmek yerine bilimin sınırlarını zorlamaya karar verdi. Tamamen robotik olmaya karar veren Morgan, vücudundaki parçaların robotik parçalar ile değiştirilmesi için çalışmalara başladı.

Yüz kasları yetilerini kaybetmeden önce bilgisayarda bir kopyasını çıkartan bilim insanı, yapay zeka desteğiyle vücut dilini kullanarak yanıt verebilecek şekilde tasarlandı. Morgan’ın üzerinde çalıştığı göz izleme teknolojisi sayesinde, yalnızca gözlerini kullanarak birden fazla bilgisayarı kontrol etmesi mümkün olacak biçimde tasarlandı. 

Bir robot olmak için gerçekleştirilen son işlem ise, ses tellerini feda ederek, daha güvenli bir hayata sahip olmasını sağlamak oldu. Larenjektomi ameliyatı geçiren Morgan, fiziksel sesini kaybetti, fakat bu operasyon sayesinde onun durumundaki hastaların tükürüklerinin ciğerlerine kaçması tehlikesini de ortadan kaldırdı. 

Son gerçekleştirilen operasyonun Peter 1.0’ı ortadan kaldırıp, Peter 2.0 versiyonuna geçiş olduğunu söyleyen bilim insanı “24 günlük yoğun bakımın ardından eve döndüm. Mini ventilatörüm sayesinde nefes alıp vermem Darth Vader’dan daha sessiz bir şekilde gerçekleşiyor. Sentetik bir sesim olsa da, benim sesime benziyor.” dedi. “Önümüzde uzun bir araştırma süreci var ama moralimiz oldukça yerinde.” 

İstatistiksel olarak öleceği söylenen tarihlerde girdiği bu ameliyatın kendisine ekstradan yaşama potansiyeli sağlayan on yıllar eklediğini söyleyen Morgan “Ben ölmüyorum, değişim geçiriyorum. Bilimi çok seviyorum.” diyor. 

Web sayfasında geçirdiği dönüşüm ile ilgili yazdığı yazıda Peter 2.0 dendiğinde Cyborg anlamına geldiğini belirten Morgan bunun bildiğimiz manada olmadığını da belirtiyor. “Ben Cyborg dediğimde, eskiden duyduğunuz o eski şeylerden bahsetmiyorum. 13.8 milyar yıldır dünyanın gördüğü en ileri seviye insan sibernetik organizmadan bahsediyorum. Dünyanın ilk gerçek Cyborg’u olacağım. Benimle ilgili her şey, bedenen ve beyin olarak, geri dönülmez bir şekilde değişecek.” 

Dr Scott-Morgan’ın dönüşümünü tamamlaması için daha uzun bir yolu olsa da, oldukça kararlı gözüküyor. Sugar Films, 2020 yılında kendisi hakkında bir belgesel çekecek. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top