İnternet Devine Gizlilik İhlali Nedeniyle 5 Milyar Dolarlık Dava

Saygın haber kaynağı Reuters tarafından yapılan habere göre Google, kullanıcıları tarayıcı seçeneklerinde gizli moda geçse dahi internet hareketlerini yasadışı şekilde takibe devam ettiği için dava edildi.

Google’ın tarayıcısında “gizli mod” adını verdiği özelliği kullanıldığı halde kullanıcıların çevrimiçi olarak neleri görüntüledikleri ve nerelere göz attıkları hakkında gizli bir şekilde bilgi toplaması nedeniyle Google ve bağlı bulundukları ana şirket Alphabet Inc. 5 milyar dolarlık ceza ile karşı karşıya.

Dava dosyasına göre Google, kullanıcılar gizli modda olsa dahi Google Analytics, Google Reklam Yöneticisi ve akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla veri toplamaya kesintisiz devam ediyor.

Böylece Google kullanıcıların arkadaşları, hobileri, favori yiyecekleri, alışveriş alışkanlıkları ve hatta çevrimiçi olarak aradıkları çok özel konular hakkında bilgi edinmesini sağlıyor. Yetkililer, Google’ın bilgisayar veya telefonla neredeyse her Amerikan vatandaşından gizli ve yetkisiz veri toplama işlemlerine devam edemeyeceğini açıklamasında bulundu.

Kullanıcılar her ne kadar tarayıcıların gizli modunu kullanarak güvenli bir internet deneyimi yaşadığını düşünse de siber güvenlik uzmanları Google ve rakiplerinin güvenli varsayılan tarayıcı modlarında dahi kişisel bilgileri toplamaya devam edebileceği konusunda uyarıyor.

Kaynak

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top